Centrum Kompetencji Seniorów

Centrum Kompetencji Seniorów

CKS00113 grudnia 2018 r. seniorki z Zespołu Kompetencji Seniorów w  Jeleniej Górze wzięły udział w świątecznym spotkaniu z dziećmi uczęszczającymi do przedszkola nr 5. Na spotkanie zaproszono również panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach, które przybyły w strojach ludowych. Spotkanie odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze. Na początku seniorki  wraz z dziećmi zaśpiewały kolędy, a potem kolejne grupy przedszkolaków przedstawiły przygotowane przez siebie krótkie programy artystyczne. Następnie dzieci z najstarszej grupy razem z seniorkami przygotowywały wspólnie ozdoby świąteczne. Dzieciom wiele radości sprawiało wspólne klejenie łańcuchów, robienie bałwanków z waty, Mikołajów z wydmuszek oraz przygotowywanie kartek świątecznych. Zwłaszcza, że towarzyszyły temu ciekawe rozmowy i opowiadania o dawnych zwyczajach świątecznych. Spotkanie było udaną inicjatywą, w którą zostały zaangażowane osoby z Zespołu Kompetencji Seniorów.

Informacje o spotkaniu można też znaleźć:

http://www.tvdami.eu/p/5902/Serwis-Informacyjny-Telewizji-DAMI-z-dnia-13.12.2018-r.

https://www.jelonka.com/misja-seniorow-78693

http://strimeo.tv/wideo/przedszkolaki-i-seniorzy-rozmawiali-o-swietach

Więcej zdjęć dostępnych tutaj

 

tu kliknij

Pierwsza dziesięcioosobowa grupa uczestniczyła w dwóch trzydniowych seminariach, które odbywała się w St. Marienthal w dn. 9.-11.10.17 oraz 29.11.-1.12.17. ZKS1Tematyka spotkań dotyczyła następujących zagadnień:
- Analiza dotychczasowych ról w życiu, odkrywanie zasobów,
- Planowanie przyszłych ról, jakie mogę odgrywać w społeczeństwie,
- Zmiany, jakie niesie wiek dojrzały,
- Zmiany struktury demograficznej i znaczenie aktywności seniorów
- Pozyskiwanie funduszy na działania lokalne
Zapoznano się również z przykładami lokalnych działań seniorów w swoich środowiskach.
Zajęcia prowadzone były w grupie 25-osobowej w skład której wchodzili uczestnicy Zespołów Kompetencji Seniorów z Jeleniej Góry, Zgorzelca i Gromadki. Pracowano głównie metodami warsztatowymi ale były też pogadanki, prezentacje oraz gry.
Podczas trzydniowych spotkań było dużo możliwości do integracji z seniorami niemieckimi, którzy w tym samym czasie mieli równoległe szkolenia. Wszyscy razem uczestniczyli w:
- Warsztaty w grupach polsko-niemieckich „ Jak żyć zdrowo i w harmonii”
- Polsko-niemieckich grach językowych
- Burzy mózgów „Nasze projekty polsko-niemieckie”
W marcu 2018 r planowane jest trzecie ostatnie seminarium, po którym uczestnicy otrzymają certyfikaty uczestnictwa w szkoleniach dzięki którym seniorzy - trenerzy zostaną przygotowani do przejęcia nowych obszarów aktywności w życiu publicznym i obywatelskim.

Zobacz zdjęcia

Kolejne spotkania Zespołu Kompetencji Seniorów w Jeleniej Górze odbyły się 23.10. 2017 oraz 17.11.2017. Podczas tych spotkań uczestnicy mieli możliwość :
- poznać raport z Realizacji Polityki Senioralnej w Jeleniej Górze, który został przedstawiony przez uczestniczki spotkania
- poznać zasady funkcjonowania Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Jeleniej Górze
- dowiedzieć się o zasadach tworzenia „Budżetu Obywatelskiego” oraz poznać procedury przyznawania funduszy z tego budżetu na realizacje projektów obywatelskich.
W spotkaniach uczestniczyli zaproszeni goście p. Magdalena Pabian – pracownik OWES oraz
p. Konrad Sikora – przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze.

Zobacz zdjęcia

 

spotkanie1 1

W dn. 14.09.2017 o godz. 16.00 w siedzibie PCKK odbyło się spotkanie. Udział w nim wzięło 33 seniorów z ZKS w Jeleniej Górze. Wszystkich przybyłych powitała pani Jolanta Ratyńska, dyrektor PCKK, które współpracuje z KARR w projekcie. Spotkanie poprowadziła kierowniczka ZKS w Jeleniej Górze, Barbara Janic. Zapoznała wszystkich zebranych z projektem „UTWORZENIE ZESPOŁÓW KOMPETENCJI SENIORÓW NA NIEMIECKO-POLSKIM POGRANICZU. PROJEKT MODELOWY”. Przedstawiła zasady uczestnictwa w projekcie, zaproponowała formy działań lokalnych, ustaliła zasady współpracy.

Wszyscy uczestnicy zostali zapoznani z terminami seminariów, tematyką warsztatów oraz zasadami wzięcia w nich udziału (Zgłoszenie udziału w seminariach). Zostały ustalone dwie pierwsze grupy uczestników biorących udział w seminariach wraz z listą rezerwową . Ustalono  również tematyką i termin kolejnego spotkania ZKS w Jeleniej Górze na 24.10.2017 o godz. 16.00.

Zgłosiły się osoby chętne do poprowadzenia debaty na temat sytuacji osób niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. Dodatkowo uczestnicy pierwszych seminariów podzielą się z pozostałymi seniorami swoimi wrażeniami.

interreg2 PROJEKT „UTWORZENIE ZESPOŁÓW KOMPETENCJI SENIORÓW NA NIEMIECKO-POLSKIM POGRANICZU. PROJEKT MODELOWY”.

„AUFBAU VON SENIORENKOMPETENZTEAMS IM DEUTSCH-POLNISCHEN GRENZRAUM. EIN MODELLPROJEKT

W marcu 2017 r. PCKK przystąpiło jako współpartner do projektu „UTWORZENIE ZESPOŁÓW KOMPETENCJI SENIORÓW NA NIEMIECKO-POLSKIM POGRANICZU. PROJEKT MODELOWY”. W siedzibie PCKK powstało Centrum Kompetencji Seniorów w Jeleniej Górze. Kierownikiem CKS jest Barbara Janic.

Centrum Językowe

TRWA REKRUTACJA

na kursy językowe

w roku szkolnym 2019/2020.

Realizujemy kursy dofinansowane ze środków UE dla Pracodawców i pracowników MŚP

- pomagamy przygotować wnioski do programu

Sekretariat PCKK

Sekretariat PCKK
ul. Wolności 29
jest czynny 
pn w godz. 10:00 - 18:00
wt-pt w godz. 8:00 - 16:00

Polecamy

 

LOGO CJPCKK nowe mini
 
CDN PCKK
 
 
 
Złote Myśli