Fundacja AKTYWNI XXI Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w wydarzeniach inspirujących do rozwoju zainteresowań infomatyką i elektroniką.
UCZESTNICTWO W WARSZTATACH JEST BEZPŁATNE
WARSZTAT I - Oswajamy kodowanie
12.10.2017
Uczestnicy – dzieci z klas 1-3, 3 grupy po 8 osób
Warsztaty z robotami Lego WeDo i podstawy programowania w Scratch
Uczestnicy sprawdzą jak powiedzieć komputerowi, czego od niego chcemy i co ma dla nas zrobić? Czy maszyna rozumie język polski? A może angielski...?
Zaczniemy od stworzenia prostego robota z klocków Lego WeDo, a następnie uruchomimy go tworząc program. Odtworzymy też ruch modelu Lego w komputerze. W tym celu przeniesiemy się do świata wirtualnego – zbudujemy jego fragment przy pomocy edytora Scratch i przekonamy się, jak wprawiać w ruch przedmioty, ale tym razem na ekranie komputera.
Podyskutujemy nt. możliwych zastosowań komputerów oraz programowania.
Każdy grupa pracuje przez 3 godziny lekcyjne.
WARSZTAT II - Roboty na start
13.10.2017
Uczestnicy – dzieci i młodzież od 9 lat, 3 grupy po 8 osób
Podczas warsztatów programujemy roboty Lego Mindstorms. Każda z 2-osobowych drużyn postara się wyszkolić swojego robota tak, żeby był on w stanie wykonać kilka różnorodnych zadań takich jak np. sortowanie kolorowych klocków, poruszanie się po określonym torze itp. (stopień trudności będzie rósł z każdym wyzwaniem).
Przy okazji dowiemy się, dlaczego ważne jest staranne zaplanowanie prac przed rozpoczęciem kodowania.
Porozmawiamy też nt. możliwości, jakie daje zaangażowanie robotów w pracę i codzienne życie człowieka.
Warsztaty odbędą się w 3 grupach po 8 osób. Czas pracy grupy to 3 godziny lekcyjne.
WARSZTAT III - Przytul robota
14.10.2017
Uczestnicy – dzieci i młodzież od 9 lat, 3 grupy po 8 osób
W zajęciach będą towarzyszyły nam roboty zbudowane z zestawów Lego Mindstorm – ponieważ są jeszcze bardzo małe, czują się niepewnie w naszym świecie i niechętnie ruszają się ze swoich pudełek. Każda z 2-osobowych drużyn dostanie pod opiekę robota i postara się wprawić go w ruch przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. Nauczymy również naszych podopiecznych korzystania z czujników, tak żeby dawały sobie radę z samodzielnym poznawaniem terenu. Dzięki temu ich opiekunowie będą mogli doskonalić umiejętności związane z budowaniem algorytmów wprawiając w ruch przedmioty w świecie wirtualnym.
Będziemy dyskutować nt. możliwych zastosowań robotów – w pracy.
Warsztaty odbędą się w 3 grupach po 8 osób. Każda grupa będzie pracowała przez 3 godziny lekcyjne.
WARSZTAT IV - Zakoduj swój pokój
21.10.2017, godz. 10.00-15.00
Uczestnicy – młodzież od 12 lat
Chyba każdego nastolatka interesuje świat inteligentnych domów i elementy robotyki. Proponujemy naszym uczestnikom zaprojektowanie i zaprogramowanie elementów inteligentnego domu - pokoju nastolatka. Z pewnością pojawią się tu rozwiązania z czujnikami ruchu, pułapka - miotacz gumek na intruza, alarm, lampka biurkowa sterowana przez internet, wyłączanie alarmów za pomocą kart i breloczków zbliżeniowych RFID).
Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawy programowania w języku C, zasady działania Arduino, sposoby, możliwości komunikacji między Arduino a urządzeniami peryferyjnymi (przewodowa i bezprzewodowa). Wiedzę i umiejętności zdobędą przez dobrą zabawę.
Wydarzenie to na z pewnością zachęci ich do pogłębienia wiedzy i do dalszej przygody z programowaniem. "Zakoduj swój pokój" ma być wstępem do "Pokochaj możliwości Arduino - Ty też możesz zostać programistą".
Zgłoszenia i informacje w siedzibie Fundacji lub tel. 756494161