Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy nie jest łatwa. Ważne jest więc upowszechnianie wszelkich informacji, które choć trochę mogą ułatwić im życie lub przybliżyć je do rynku pracy.

Istotne informacje ze spotkania z przedstawicielami PFRON.

 

Jednym z programów celowych realizowanych przez PFRON, a w Jeleniej Górze przez Dział Rehabilitacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest „AKTYWNY SAMORZĄD”. Jego celem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów programu w życiu społecznym i zawodowym i w dostępie do edukacji.

Adresatami są osoby niepełnosprawne, głównie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Program podzielony jest na 2 moduły.

MODUŁ I  MODUŁ II

Obszar A

- likwidacja bariery transportowej

Obszar B

- likwidacja barier w dostępie

do uczestnictwa w społeczeństwie

informacyjnym

Pomoc w uzyskiwaniu wykształcenia

na poziomie wyższym

– dofinansowanie do opłaty za czesne oraz

   na pokrycie kosztów kształcenia

- studium policealne*

- studia licencjackie

- studia magisterskie

- studia doktoranckie

*poziom 4 Europejskich Ram Kwalifikacji 

Obszar C

- likwidacja barier w poruszaniu się

Obszar D

- pomoc w utrzymaniu aktywności

zawodowej poprzez zapewnienie

opieki nad osobą zależną

Informacje o naborach i dokumenty znajdują się na stronie internetowej MOPS w Jeleniej Górze, w Dziale Rehabilitacji (dla mieszkańców Jeleniej Góry, natomiast mieszkańcy powiatu jeleniogórskiego wnioskować mogą w PCPR).

Tam też można uzyskać informacje o innych programach adresowanych do osób z niepełnosprawnością.

Np. osoby niepracujące, które mają pomysł na biznes mogą uzyskać dofinansowanie na otworzenie działalności gospodarczej do wysokości 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Pracodawcy natomiast mogą uzyskać refundację środków na stworzenie stanowiska pracy dla osoby z niepełnosprawnością, a także na remonty i dostosowanie pomieszczeń oraz szkolenia pracowników z niepełnosprawnością.

Dużą zachętą dla pracodawców do zatrudniania osób z orzeczeniem o niepełnosprawności może być comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia takiego pracownika. W przypadku pracodawców zatrudniających mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy nie ma żadnych dodatkowych warunków. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Te i wiele innych ciekawych informacji uzyskaliśmy od pani Sylwii Myślickiej – kierownik Działu Rehabilitacji w MOPS oraz pani Magdaleny Kowandy – inspektor w tym dziale, podczas spotkania pn. „Osoba niepełnosprawna, a przepisy. Ograniczenia i możliwości”. Panie odpowiedziały na wiele pytań zadanych przez uczestniczki i uczestników. Za co im serdecznie dziękujemy.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Rozwój i praca pomimo niepełnosprawności, realizowanego przez Fundację Aktywni XXI, współfinansowanego przez Miasto Jelenia Góra, w ramach programu celowego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się 15 listopada. Zaprosiliśmy przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już dziś zapraszamy osoby zainteresowane przepisami dotyczącymi zatrudniania osób niepełnosprawnych. Ograniczeniami, ale i możliwościami. 15.11.2016 g. 16.00 w Sali konferencyjnej MOPS.

Centrum Językowe PCKK

Kursy języków obcych

Język polski dla obcokrajowców

Realizujemy też kursy dofinansowane ze środków UE dla Pracodawców i pracowników MŚP

- pomagamy przygotować wnioski do programu

Sekretariat PCKK

Sekretariat PCKK
ul. Wolności 29
jest czynny 
pn w godz. 10:00 - 18:00
wt-pt w godz. 8:00 - 16:00

Polecamy

 

LOGO CJPCKK nowe mini
 
CDN PCKK
 
 
 
Złote Myśli